Poslední listy opadávají. Lidé začínají hledat vhodný skiareál, ve kterém by mohli strávit zimní dovolenou. Zvolíte raději české nebo rakouské středisko? Možností je hodně, ale i tady rozhodují především finance. V čem jsou ale česká střediska horší než ty zahraniční?
Malý svah, mizerný vleky, samostatné jízdné na každý z nich - ještě před pár lety u nás realita. To je asi důvod, proč si spousta Čechů zvykla jezdit do Alp. Česká střediska jsou ale také rok od roku lepší. Investice jsou opravdu vidět. Jízdné na vleky v okolí se většinou sjednotilo, lanovky v česku rychle přibývají a přibyly celé artilerie sněžných děl. Co však na většině míst chybí jsou komplexní služby. Častým problémem je především nemožnost se během lyžování dobře najíst. Ve většině areálů sice najdete stánek s občerstvením, ale pochutnáte si zde pouze na několika v mikrovlé troubě ohřátých polotovarech. Počítat ale musíte s tím, že Vám u jídla budou mrznout ruce, vyhřívaný přístřešek u bufetu v českých areálech standart není.
Zlepšení jde vidět, konkurovat těm zahraničním ale stále ještě příliš nemohou. Vyjímek se najde bohužel jen běkolik. Pokud však hledáte dokonalost za rozumné ceny, ani v Alpách nejspíš nenajdete. Když si chcete zalyžovat v česku, nemusíte sahat tak hluboko do kapsy. A nejde jen o cenu skipasu, ale také ubytování a občerstvení. Polévku či pivko pod 150 Kč zde nehledejte. Nepříjemná může být také dlouhá cesta. Doporučujeme využít autobus cestovní kanceláře.
Výběr českého střediska problém není, informací je všude dost, můžme doporučit např. server ceske-sjezdovky.cz Kam ale jet, když do ČR nechci? Zajímavých lokalit je v zahraničí hodně, pokud Vaše peněženka zrovna nepřetéká, v úvahu připadá pouze Francie a Rakousko. Levnější ubytování je ve Francii. Dražší je ale doprava. Rakousko má areály přibližně stejně kvalitní, jsou však výrazně blíž. Hodí se tedy především pro kratší dovolené.